دریافت رایگان 5 قسمت نخست قورباغه را راحت قورت بده
شما می توانید 5 قسمت نخست دوره آموزشی " قورباغه را راحت قورت بده" را به رایگان دریافت نمایید.
رایگان – دریافت

بارش فکری چیست؟ چگونه از تکنیک طوفان فکری، بهتر استفاده کنیم؟

بارش فکری چیست؟
چکیده:

بارش فکری روشی است که برای حل مشکلات و مسائل، به صورت همفکری استفاده می شود. بارش فکری یا همان طوفان فکری باعث می شود که ایده های خلاق و بلندپروازانه برای بهبود شرکت و گروه، ایجاد کنید.

اما بسیاری از شرکت ها و گروه ها اصلا از بارش فکری استفاده نمی کنند. اصلا نمی دانند بارش فکری چیست؟ بعضی ها هم که استفاده می کنند، آن را به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می دهند. موفقیت در تفکر خلاق و طوفان فکری، بسیار آسان است. ابتدا باید صورت مساله یا مشکل بصورت واضح، بطوری که برای همه قابل فهم باشد، مطرح گردد. سپس، زمان کوتاهی به بحث و گفتگو درباره مشکل بپردازید. اینکار بطور چشمگیری، مهارت حل مساله و کیفیت پاسخهای ارائه شده در جلسه طوفان فکری را، افزایش خواهد داد. طوفان فکری یا بارش فکری ، اگر بصورت درست اجرا شود، بهترین روش برای ایده یابی و حل مساله خواهد بود.

 • بارش فکری چیست؟

 در پاسخ به سوال، بارش فکری چیست؟ باید گفت که بارش فکری ، روشی است که ایده های بیشتری را بدون در نظر گرفتن دوره های زمانی و بی هیچ محدودیتی، طرح کنیم. باید بدانید که هر جلسه برای اثرگذاری بیشتر بایستی بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد و حالت ایده آل ۳۰ دقیقه است.

نکات مهم برای بهبود طوفان فکری ( بارش فکری ) به شرح زیر است:

۱- اندازه بهینه گروه را تعیین کنید:

بهترین حالت برای جلسه بارش فکری ، تشکیل آن با ۴ تا ۷ نفر است. اگر کمتر از ۴ نفر باشد، احتمالا ایده های باکیفیت زیادی نخواهید داشت، بیشتر از ۷ نفر نیز، باعث می شود فرصت کافی برای همه وجود نداشته باشد تا ایده های خود را مطرح کنند.

۲- برای گروه رهبر تعیین کنید:

هر جلسه طوفان فکری، نیاز به یک رهبر دارد. رهبر باید قوانینی را اجرا کند تا همه با آزادی کامل ایده بدهند. رهبر بایستی، افراد را تشویق کند تا حرف بزنند و ایده بدهند. جلسه طوفان یا بارش فکری بدون رهبر واقعا بی فایده است.

۳- ایده ها را یادداشت کنید:

شما بایستی ایده ها را مکتوب کنید. یک نفر مسئول نوشتن ایده ها باشد و آنها را فهرست وار تهیه کند. این کار باعث می شود جلسات بعدی هدفمندتر شود و هیچ ایده ای از قلم نیفتد.

۴- بر روی تعداد ایده ها، تمرکز کنید:

بک قانون بسیار مهم در طوفان فکری، این است که به هیچ وجه در فرآیند جلسه، ایده ها را ارزیابی نکنید. تمرکز بر روی تعداد ایده هاست، نه کیفیت آنها. برای ارزیابی ایده ها، فرصت کافی وجود دارد و می توانید، جلسه ای جداگانه برای آن ترتیب دهید.

۵- احساس مثبت ایجاد کنید:

کلید موفقیت در جلسات طوفان فکری این است که هر کسی با احساس مثبت، ایده بدهد. حتی می توانید با خنده، ایده های به ظاهر مسخره بدهید. قرار بر این است که هر چه به ذهنمان می رسد بگوییم. وظیفه اصلی رهبر گروه این است که مانع شود، ایده ها مورد انتقاد قرار گیرد. همچنین شرایطی را فراهم آورد که همه با فکری باز و بدون محدودیت ایده بدهند.

۶- بر سر موضوع جلسه، توافق کنید:

بهترین کار این است که در ابتدای جلسه، همه برای موضوع جلسه توافق کنند. سپس یک نفر ایده ها را بر روی تخته وایت برد بنویسد. خیلی زود همه شروع به ایده دادن خواهند کرد.

۷- یک گروه دیگر برای ارزیابی، جمع آوری کنید:

برای ارزیابی کردن ایده های مطرح شده، سعی کنید گروهی با افراد دید جمع کنید. این گروه می تواند، بدون هیچ گونه تعلق خاطری به ایده ها، آنها را ارزیابی کند. آنها، ایده ها را منطقی تر و عینی تر بررسی می کنند.

 • مهارت حل مشکلات را از طریق جلسات بارش فکری، ارتقاء دهید:

خیلی جالب است که بدانید، با روش طوفان فکری، هر گروهی می تواند، تعداد زیادی ایده را مطرح کند. شما هرگر نمی توانید بگویید که ایده هایی که مطرح می شوند، راه حل مورد نیاز شما برای موفقیت را ارائه میدهند یا نه. پس فقط بر روی تعداد ایده ها تمرکز کنید. هر چقدر ایده های بیشتری مطرح شود، احتمال اینکه نیاز شما رفع شود بالاتر می رود. امروزه، ایده ها، با ارزشترین ابزار برای تولید محصولات هستند. پس اگر شما ایده های نوآورانه، موثر و قابل استفاده را بصورت نامحدود ایجاد کنید، آینده خود را نیز نامحدود ساخته اید.

 • چگونه روش طوفان فکری یا بارش فکری را بهتر پیاده سازی کنیم؟

حالا دیگه میدونیم که روش بارش فکری چیست؟ و چه کاریردی داره. در اینجا ۳ راهکار ارائه می دهیم، تا با آنها به سرعت قادر خواهید بود، ایده ها را پیاده سازی کنید و مهارت حل مشکلات را در خود تقویت کنید:

۱- کار را به تعویق نیندازید. سریعا افرادی را جمع کنید و گروه ۴ تا ۷ نفره ای تشکیل دهید. بر سر موضوع توافق کنید. سوال یا مشکل را روی تخته وایت برد بنویسید و به آنها حمله فکری کنید.

۲- ایده پردازی را مانند یک بازی تصور کنید و خودتان را محدود به زمان و مکان نکنید. تعداد ایده مهم استو فقط ایده بدهید و مکتوب کنید.

۳- تجزیه و تحلیل ایده ها را در جلسه ای دیگر و با گروهی دیگر انجام دهید. ایده هایی را اجرایی کنید که نفرات بیشتری با آن موافق هستند.

 

برچسب خورده برای:
پیشنهاد میکنیم این مطالب رو هم مطالعه کنید:
bounce rate چیست؟ بهبود رتبه سایت با کمک نرخ پرش یا bounce rate

bounce rate چیست؟ | بهبود رتبه سایت با کمک نرخ پرش یا bounce rate

راه اندازی فروشگاه اینترنتی چند تکنیک ساده برای افزایش میزان فروش محصولات!

راه اندازی فروشگاه اینترنتی | چند تکنیک ساده برای افزایش میزان فروش محصولات!

بررسی seo سایت باروهای غلط که به سایت شما لطمه می زند!

بررسی seo سایت | باروهای غلط که به سایت شما لطمه می زند!

مدیریت شبکه های اجتماعی با نظرات مخالف چه کار کنیم؟

مدیریت شبکه های اجتماعی | با نظرات مخالف چه کار کنیم؟

بهترین فروشگاه اینترنتی چگونه بهترین فروشگاه اینترنتی را افتتاح کنیم؟

بهترین فروشگاه اینترنتی | چگونه بهترین فروشگاه اینترنتی را افتتاح کنیم؟

روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

از این قسمت می توانید برای ارسال نظرات خود استفاده کنید

35 دیدگاه در “روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

 1. سلام. انسان ها به تنهایی نمیتوانند رشد و پیشرفت کنند. به اشتراک گذاشتن چنین مطالب ارزشمندی در جهت موفقیت و پیشرفت دیگران قابل ستایش است. ممنونم از مطلب خوبتون

  1. سلام
   راه های زیادی برای افزایش فروش آنلاین وجود داره. اما به طور کلی برای محصولات جدید بهترین راه فعالیت در شبکه های اجتماعی هست. البته این نکته رو هیچ وقت فراموش نکنیم که برای موفقیت در فضای انلاین بایستی صبور بود و پرتلاش.

 2. سلام
  دوست عزیز شما با توجه به تجربه ی خودتون
  از ۱۰ کتاب معرفی شده ی بالا
  برای کسی که یه تجربه ی ۲۰% در فروش دارد
  کدام کتاب را معرفی میکنید که ابتدا خوانده شود

  محصولی که ما برای فروش داریم در مغازه یا مکان خاصی به فروش نمیرسد (فروش محصول بازاریابی شبکه ای)

  ممنون

  1. سلام و عرض ادب
   به طور کلی فروش، نوعی هنر محسوب میشه. یعنی قرار نیست که دنبال فرمول خاصی باشیم برای افزایش فروش. کافیه صرفا یا نیاز مشتری رو شناسایی کنید یا در او احساس نیاز رو روشن کنید. این موضوع هم برمیگرده به روانشناسی فروش. بنظرم دنبال صرفا یک یا دو کتاب خاص نباشید. کتابهایی که شامل تجربیات فروشندگان موفق هستند، عالیه.
   موفق و سربلند باشید.

 3. ممنون از مقاله بسیار خوبتوت بزرگوار دقیقا به نکات مهمی اشاره کردین و فکر می کنم برای درک بهتر این مسئله بهترین راه این هست که ما خودمون رو بجای کاربری که به دنبال اون مطلب هست قرار بدیم و عواملی که سبب جذابیت ما میشه رو ب کار ببریم

 4. سلام برزن دیده شده که برای شروع کار خیلی با رفتار متعادل و قیمت پایین مشتری ها رو جذب می کنن اما بعد با بالا بردن قیمت سعی می کنن چون مشتریشون زیاده بیشتر سود کسب کنن من خودم بالشخه به این مورد برخورد کنتم هیچوقت ازون فروشگاه خرید نمی کنم چون ذهنیتم در رابطه با فروشنده اون بخش طبعا تخریب میشه

 5. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*