دریافت رایگان 5 قسمت نخست قورباغه را راحت قورت بده
شما می توانید 5 قسمت نخست دوره آموزشی " قورباغه را راحت قورت بده" را به رایگان دریافت نمایید.
رایگان – دریافت

اهمیت ارتباط دو طرفه | چگونه می توانیم ارتباط دو طرفه خوبی برقرار کنیم؟

اهمیت ارتباط دو طرفه چگونه می توانیم ارتباط دو طرفه خوبی برقرار کنیم؟
چکیده:

اهمیت ارتباط دو طرفه بر هیچ کس پوشیده نیست. اما چطور میتوان یک ارتباط دوطرفه خوب را شروع کرد و ادامه داد و از شر کم حرفی خلاص شد؟

سلام خدمت دوستان همیشگی سایت نوین شغل. امروز قصد داریم درباره اهمیت ارتباط دو طرفه خوب برای بهبود وضعیت کم حرفی صحبت کنیم. در واقع قصد داریم به کانال ارتباطی اشاره کنیم. اصلا کانال ارتباطی چیه؟ کانال ارتباطی نوعی ارتباط هست که شخص میتواند از طریق آن با دیگران به گونه ای ارتباط برقرار کند، که باعث بروز رفتارهای مثبت و پرهیز از واکنش منفی شود.

اهمیت ارتباط دو طرفه:

مطمئنا اهمیت مهارتهای ارتباطی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما واقعا بسیاری از انسانها در این رابطه ضعف دارند. یعنی یا نمی توانند ارتباط برقرار کنند و یا خیلی ضعیف است. اهمیت ارتباط دو طرفه را می دانند اما قادر به تعامل برقرار کردن نیستند.

پس چکار کنیم؟

تا کانال های ارتباطی تقویت نشود، همین روال ادامه می یابد و روند گفتگو را با مشکل مواجه میشود. همین موضوع باعث میشود که قادر به انتقال افکار و ایده ها خود نباشیم و در برقراری ارتباط موثر با دیگران ناتوان عمل میکنیم.

به دلیل اهمیت ارتباط دو طرفه بایستی به بهبود کانال ارتباطی بپردازیم!

ارتباط چه دوطرفه باشد چه یک طرفه..چه خواسته و ناخواسته باشد…چه از پیش تعیین شده باشد و چه پیش تعین نشده باشد….در کل بخشی از زمان ما را به خود اختصاص میدهد. در کل با ارتقای کانال ارتباطی و ایجاد یک رابطه موفق با دیگران بر عزت نفس افزوده میشود و باعث جلب توجه و احترامات خاصی بین دو طرف میشود. کانال ارتباطی باید دو طرفه باشد تا نظر همدیگر را جذب کنیم. اگر انتظاراتمان در یک تعامل دوطرفه براورده شود با واکنش مثبت همراه است و باعث تقویت کانال ارتباطی میشود. برای تقویت این کانال ارتباطی باید نقاط ضعف را مشخص و نسبت به رفع ان اقدام کنیم. هرچه بیشتر این ضعف را برطرف کنیم، حس بهتری برای ارتباط پیدا میکنیم ..خب در اینجا چند تمرین ساده برای ارتقای کانال ارتباطی در نظر گرفته ایم…

۱- ارتقای کانال ارتباطی از طریق یک شروع خوب در گفتگو

شروع یک گفتگو بسیار مهم و حیاتی است. بایستی گفتگو طوری شروع شود که طرف مقابل تمایل به ادامه دادن آن داشته باشد. اهمیت ارتباط دو طرفه بسیاری بیشتر از ارتباط یک طرفه است. بایستی شروع گفتگو طوری باشد که طرف مقابل نیز وارد بحث شود. مثلا اینکه یک نکته مثبت را در طرف مقابل کشف کنیم و با یک حالت لطیف و صمیمانه از ان تعریف کنیم. مثلا در مورد کاری که میکنیم یا چیزی که میپوشیم. نسبت به ان بلافاصله سوالاتی متعارف را شروع کنیم.

یک نمونه:

چه لباس زبیایی دارید، میتوانم بپرسم از کجا خریدید؟

این مثبت بودن، افکار و عقاید و نگرش را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث حفظ ارزش و الگوهای مناسب رفتاری میشود. پس یک گفتگوی مناسب چاره ای برای کم حرفی میباشد.

مقاله روبرو را مطالعه کنید…مثبت اندیشی | چگونه مثبت اندیشی به مشکل کم حرفی کمک میکند؟ ۴ راهکار ساده

برای شروع یک گفتگوی مناسب و ایده ال به چیزهای ارزشمند که فرد به همراه دارد دقت کنیم

ببینید خیلی چیزها اعم از یک کتاب، لوازم ورزشی، الات موسیقی و … خودش یک امتیازی هست تا با استفاده از آن یک کانال ارتباطی ایجاد کنیم. کنجکاو و عمل گرا  باشیم، اما نه طوری که به معنای دخالت و فضولی باشد. فقط قصد یک گفتگوی خوب را میخواهیم داشته باشیم. مثلا اگر طرف مقابل یک دوربین همراهش بود، میتوانیم بگوییم: “میتوانم بپرسم ایا عکاس حرفه ای هستید؟” یا اینکه “از دوربین راضی هستید یا نه؟”… این توجه و دقت کردن راه و روش صحیح یک گفتگو صحیح را به ما اموزش میدهد.

۲- در زمینه پرسش سوالات مختلف مهارت های خاصی داشته باشیم

وقتی که ما میخواهیم سر صحبت را باز کنیم و سوالاتی از دیگران بپرسیم، باید طوری باشد که طرف مقابل بتواند به ما توضیح بدهد. نه طوری که پاسخش فقط در حد یک پاسخ بله یا خیر باشد. اینجا این را می طلبد که مهارت های نحوه پرسش سوالات خود را تقویت کنیم تا جواب های کوتاه یک کلمه و دوکلمه دریافت نکنیم.

اینکه از سوالات متعارف بسته و یا محدود استفاده کنیم که پاسخشان روشن و قابل درک نباشد، اصلا خوب نیست. زیرا صرفا یک پاسخ معمولی دریافت کرده ایم.

چند نمونه از این سوالات:

ایا کتاب میخوانید..یا مهمانی رفتن را دوست دارید.. جواب کوتاه در حول این گونه سوالات باعث در خود ماندگی و کم توجهی میشود.

این سوالات طوری هستند که هیچ بهره ای از ان نمیبریم. در مقابل سوالات باز را مطرح کنیم که جواب های طولانی و قانع کننده ای دارد. یک نمونه… چطور شد این محل را برای زندگی انتخاب کردید؟ جواب طولانی معمولا ذهن را برای یک مکالمه دوطرفه خوب بیشتر درگیر میکند. بعضی ها با استدلال اینکه با سوالات باز، موجب ناراحتی دیگران میشویم و شاید بیش از حد به حریم خصوصی افراد نزدیک شویم، از سوالات پرسیدن دوری و پرهیز میکنند.

اما برعکسش صادق است. بیشتر افراد وقتی میبینند که با پرسیدن سوالات متعارف و باز مورد توجه قرار میگیرند، علاقه ای واقعی نشان میدهند و احساس رضایت و خوشبختی میکنند. اینطوری مایل به همکاری بیشتر میشوند و دوست دارند بیشتر صحبت کنند. سوالات باز و روشن باعث انتقال افکار و ایده ها و عقاید به هم یکدیگر میشوند و کانالهای ارتباطی به شدت تقویت میشود. در مقابل کم حرفی به شدت با پرسش سوالات باز و روشن برطرف میشود.

۳-به صورت حرفه ای شغل خود را معرفی کنیم

برخی افراد دوست ندارند که شغل خود را معرفی کنند. بعضی ها به شدت ناراحت میشوند. این نوع روند گفتگو را مختل میکند و مانع یک گفتگو میشود. بهترین کار این است که برای معرفی شغل خود، به طور غیر مستقیم بیان کنیم و بگوییم چه کاره ایم. مثلا اگر در یک اژانس معاملات ملکی کار میکنیم نگوییم کارمند آژانس معاملات ملکی هستیم، به جای ان بگوییم کار ما این است که به مردم کمک کنیم تا خانه مورد علاقه شان را پیدا کنند. در اینجا از حاشیه پردازی بپرهیزیم و فقط به اصل جواب مناسب توجه کافی داشته باشیم. معرفی شغل به صورت حرفه ای، راهی برای تقویت ارتباط دو جانبه در یک سطح مناسب میباشد.

پیشنهاد میکنیم این مطالب رو هم مطالعه کنید:
bounce rate چیست؟ بهبود رتبه سایت با کمک نرخ پرش یا bounce rate

bounce rate چیست؟ | بهبود رتبه سایت با کمک نرخ پرش یا bounce rate

راه اندازی فروشگاه اینترنتی چند تکنیک ساده برای افزایش میزان فروش محصولات!

راه اندازی فروشگاه اینترنتی | چند تکنیک ساده برای افزایش میزان فروش محصولات!

بررسی seo سایت باروهای غلط که به سایت شما لطمه می زند!

بررسی seo سایت | باروهای غلط که به سایت شما لطمه می زند!

مدیریت شبکه های اجتماعی با نظرات مخالف چه کار کنیم؟

مدیریت شبکه های اجتماعی | با نظرات مخالف چه کار کنیم؟

بهترین فروشگاه اینترنتی چگونه بهترین فروشگاه اینترنتی را افتتاح کنیم؟

بهترین فروشگاه اینترنتی | چگونه بهترین فروشگاه اینترنتی را افتتاح کنیم؟

روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

از این قسمت می توانید برای ارسال نظرات خود استفاده کنید

35 دیدگاه در “روش های شرطی کردن | چگونه میتوان ذهن را شرطی نمود؟

 1. سلام. انسان ها به تنهایی نمیتوانند رشد و پیشرفت کنند. به اشتراک گذاشتن چنین مطالب ارزشمندی در جهت موفقیت و پیشرفت دیگران قابل ستایش است. ممنونم از مطلب خوبتون

  1. سلام
   راه های زیادی برای افزایش فروش آنلاین وجود داره. اما به طور کلی برای محصولات جدید بهترین راه فعالیت در شبکه های اجتماعی هست. البته این نکته رو هیچ وقت فراموش نکنیم که برای موفقیت در فضای انلاین بایستی صبور بود و پرتلاش.

 2. سلام
  دوست عزیز شما با توجه به تجربه ی خودتون
  از ۱۰ کتاب معرفی شده ی بالا
  برای کسی که یه تجربه ی ۲۰% در فروش دارد
  کدام کتاب را معرفی میکنید که ابتدا خوانده شود

  محصولی که ما برای فروش داریم در مغازه یا مکان خاصی به فروش نمیرسد (فروش محصول بازاریابی شبکه ای)

  ممنون

  1. سلام و عرض ادب
   به طور کلی فروش، نوعی هنر محسوب میشه. یعنی قرار نیست که دنبال فرمول خاصی باشیم برای افزایش فروش. کافیه صرفا یا نیاز مشتری رو شناسایی کنید یا در او احساس نیاز رو روشن کنید. این موضوع هم برمیگرده به روانشناسی فروش. بنظرم دنبال صرفا یک یا دو کتاب خاص نباشید. کتابهایی که شامل تجربیات فروشندگان موفق هستند، عالیه.
   موفق و سربلند باشید.

 3. ممنون از مقاله بسیار خوبتوت بزرگوار دقیقا به نکات مهمی اشاره کردین و فکر می کنم برای درک بهتر این مسئله بهترین راه این هست که ما خودمون رو بجای کاربری که به دنبال اون مطلب هست قرار بدیم و عواملی که سبب جذابیت ما میشه رو ب کار ببریم

 4. سلام برزن دیده شده که برای شروع کار خیلی با رفتار متعادل و قیمت پایین مشتری ها رو جذب می کنن اما بعد با بالا بردن قیمت سعی می کنن چون مشتریشون زیاده بیشتر سود کسب کنن من خودم بالشخه به این مورد برخورد کنتم هیچوقت ازون فروشگاه خرید نمی کنم چون ذهنیتم در رابطه با فروشنده اون بخش طبعا تخریب میشه

 5. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*